Charakterizuj SRTG Nitra jednou vetou.
Alenka Zverinová: Hromada energie a úžasných ľudí na jednom mieste.
Stano Zupka: Komunita ľudí, ktorá sa nebojí výziev.
Mišo Mičan: Aj jedným slovom: Komunita. To je náš cieľ a hlavná méta. Vytvoriť komunitu ľudí, ktorá drží spolu a má spoločné záujmy, pravidelne sa stretáva a tak…

Prečo si sa rozhodol vytvoriť, alebo sa pripojiť k, SRTG Nitra?
AZ: Pripojiť sa k SRTG Nitra som sa rozhodla z dôvodu lásky k športu a pohybu. Taktiež SRTG Nitra bolo niečo nové, výnimočné, a iné ako cvičenia, na ktoré som chodila doposiaľ. Po prvom tréningu som bola rozhodnutá, že toto sú tréningy, ktorých sa chcem naďalej zúčastňovať.
SZ: Keď som prvýkrát odbehol beast, bola to najdlhšia vzdialenosť (20+ km) akú som kedy zabehol. A veľmi ma to motivovalo prekonávať sa a hľadať limity, či už na pretekoch (dosahovať lepšie výsledky), alebo v živote (osobnom aj pracovnom). S týmto pocitom som sa chcel podeliť aj s ďalšími ľuďmi a preto sme založili tréningovú skupinu.
MM: SRTG Nitra sme zakladali spolu so Stanom Zupkom, po preteku vo Vechci minulý rok, ako prvá tréningová skupina na Slovensku a 3. celkovo. Prvý tréning bol 9.8.2014, čiže budeme mať čoskoro prvé výročie SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu My sme mali podobný plán začať vykonávať podobnú aktivitu, ale dopočuli sme sa o tomto projekte a prišlo nám to ako výborná príležitosť SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Čo pre teba znamená SRTG Nitra?
AZ: Najlepšie a najzmysluplnejšie využitý voľný čas. Tráviť čas s priateľmi, a zároveň robiť niečo pre seba a svoje zdravie, to je najlepšia kombinácia.
SZ: SRTG Nitra je súčasť môjho života, je to skvelá partia ľudí za ktorými sa vždy veľmi teším.
MM: Aktuálne hodne veľa. Vďaka SRTG sme si spravili trénerské licencie, otvorili vlastný gym, založili elitný team a podobné veci, ktoré sú aktuálne našou denno dennou životnou náplňou.

SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Na Donovaloch ste zas preukázali že na to máte, keď ste ako tím skončili prví. Prečo si myslíš, že ste takí úspešní? Pre tvrdú drinu, náhodu, alebo máte nejaké tajomstvo? SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu
AZ: Na jednej strane je to určite drina a tréningy, ale v neposlednom rade je to súdržnosť ľudí v našom tíme.
SZ: Je to komplex viacerých faktorov. Každý z elitného tímu na sebe tvrdo pracuje no napriek tomu každý z nás zažil na pretekoch zlyhanie, niečo pokazil, nesadol mu pretek. A z tohto zlyhania sa poučil a získal skúsenosť, ktorá ho posunula ďalej. Takže je to o tvrdej drine, skúsenosti a o šťastí.
MM: Na Donovaloch to bola súhra viacerých aspektov, ktoré nakoniec vyústili v našu prvú teamovú výhru, a už 5te pódiové umiestnenie v rade. Vyhovoval nám aj terén a jeho členitosť, a aj počasie, čo mnohým ostatným výborným pretekárom nesadlo, a vďaka tomu sme si uchmatli prvé miesto, v tak nabitej konkurencii ako bola na Donovaloch. Sen SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Máš aj také ciele ako Majstrovstvá sveta v USA, alebo ti stačia úspechy “doma”?
AZ: Momentálne sa zúčastňujem iba našich pretekov a pretekov v Maďarsku a Čechách. V budúcnosti však nevylučujem podobné preteky.
SZ: Jasné, tento rok budem štartovať na majstrovstvách sveta, veľmi sa na to teším.
MM: Úspechy u nás sú úžasné čo sa týka pocitov, no ísť si zmerať sily s najlepšími atlétmi sveta v jednej vlne, na rovnakej štartovej línii… To je to, čo ma určite láka, a nie len mňa SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Získal si už mincu? Koľko ich má vaša skupina dokopy?
AZ: Mincu som zatiaľ nezískala.
SZ: Áno získal, už v Gdynii (PL) v Máji na sprinte.
MM: Áno, podarilo sa a aj 5tim ďalším z našeho teamu. Takže naša Americká výprava SRTG-Nitra bude mať 6 členov, z toho jedna holka.

Aký je najlepší moment, ktorý si zažil so SRTG Nitra?
AZ: Vždy, keď niekto z nás posunie svoje hranice a zlepší sa vo svojom osobnom výkone. Tak isto sú najkrajšie momenty na pretekoch kde prídete sám ale viete, že na štarte vás budú čakať vaši ľudia a viete, že na trati vás nenechajú v štichu. A potom je tu samozrejme ten úžasný moment v cieli, kedy viete, že vás tam niekto (naša SRTG) čaká a bude sa tešiť s vami.
SZ: Asi najlepší moment pre mňa bol keď som si tento rok na pretekoch v Liberci poranil nohu na ninja jump-e. Obrovská bolesť, nemohol som na ňu ani stúpiť, ale chcel som preteky dokončiť. Tak som pokračoval poskakujúc na jednej nohe. Ten moment prišiel keď sa tímový kolegovia pre mňa vrátili a pomohli mi do cieľa. Pochopil som, že sú to tí najlepší ľudia, s akými som sa mohol dať dohromady. Takéto momenty pre mňa znamenajú viac ako víťazstvo.
MM: Hmmm, asi jednoznačne tento víkend a to pretek na Donovaloch. Kedy sa nám podarilo vyhrať prvé miesto a získať partnera na Majstrovstvá Sveta.

Ako si sa dostal k Spartan Race?
AZ: O SR som sa dopočula z médií a bola som nadšená. Keď som sa dozvedela, že u nás v NR začnú prebiehať tréningy na tieto preteky, neváhala som ani sekundu.
SZ: Raz v práci prišiel za mnou kolega a opýtal sa ma, či by sme nešli na nejaký Spartan Race. Najprv som nevedel o čo ide, ale keď som si potom pozrel video, že čo to je, hneď som vedel, že tam chcem ísť. Skončilo to tak, že sme nikam nešli. A potom som si povedal, že ak to bude aj o rok tak pôjdem aj sám. A aj tak bolo SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu
MM: Po vážnom úraze kolena som mal operáciu a podľa predpovedí som už nikdy nemal poriadne behať… Pár mesiacov na to som zbadal že bude niečo ako Spartan Race vo Vechci, v roku 2012, čo ak zvládnem, tak predpovede doktorov možem zahodiť za hlavu… a hľa, dneska…

SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Aké športy si robil pred Spartan Race?
AZ: Crossfit, TRX, Piloxing, Atletika
SZ: Šport ma sprevádza celý život, vyskúšal som toho naozaj veľa, najmä v staršom veku. Ako chlapec som robil atletiku, hlavne šprint na 100 metrov a skok do výšky, no od toho som v staršom veku upustil a začal som hrať basketball (celú strednú). Na výške som sa potom začal intenzívne venovať parkour-u a frerunning-u, ktorý som robil niekoľko rokov (ešte občas aj dnes). No a potom už prišiel Spartan Race a ostal som sa venovať už iba príprave na tieto preteky.
MM: Dávnejšie som hrával volejbal za Nitru, ale to bolo fakt dávno… pred SR som robil hlavne e-sport SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Aká je tvoja najobľúbenejšia prekážka? A ktorá ti práveže na pretekoch “pije krv”?
AZ: Moja najobľúbenejšia prekážka je ostnatý drôt. Prekážka ktorá mi najviac pije krv, sú jednoznačne kolíky, na ktoré nemám trpezlivosť a vždy pri nich burpeesujem SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu
SZ: Najoblúbenejšia?…hmmm, asi monkey bar – rúčkovanie, to som dal doteraz vždy SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu . A tá čo mi najviac pije krv je Log Hop, alebo ako to väčšina ľudí nazýva – kolíky. Tie ma vedia niekedy pekne nasr*ť SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu .
MM: Vieš že asi ani nemám takúto kategóriu ? Ak ju na danom preteku zdolám, tak je obľúbená a ak nie, tak mi pije krv. Teraz na Donovaloch bol napríklad Sandbag zradný. keď bol umiestnený pred cieľom a len po jeho vyhodení na chrbát mi vykŕčovali stehná….

Čo ťa motivuje behať Spartan Race? Prečo to vlastne robíš?
AZ: Mojou motiváciou je naša tréningová skupina. Preteky Spartan Race sú len krásnym bonusom. Pretek SR mi prináša zábavu a radosť z toho, čo robím.
SZ: Spartan Race behám lebo ma to hlavne baví, nerobím to pre nové tenisky či iné výhry. Rád posúvam svoje limity, mám rád prírodu a šport. Spartan Race je spojením všetkého dohromady.
MM: Veľa vecí… Okolitý život, radosť z pohybu, prírody, behu, cvičenia. Určite je motiváciou aj umiestnenie a hlavne sa snažím byť čo najlepšou verziou samého seba, a keď už niečomu venujem to najvzácnejšie čo mám, čas, tak prečo v tom suckovať?

SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Čo ti priniesla táto tréningová skupina?
AZ: Ukázala mi predovšetkým to, že nemusím míňať peniaze za preplnené fitká a cvičiť so strojmi. Dala mi možnosť trénovať s TOP ľuďmi, v našom vlastnom priestore, a makať na sebe.
SZ: Kopec nových zážitkov, nových priateľov a hodiny driny, ale aj zábavy a smiechu SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu .
MM: Množstvo úžasných momentov, zážitkov, priateľov, skúseností, kontaktov…..

Máte so SRTG Nitra aj nejaké plány do budúcnosti? Alebo to nechávate všetko na osud?
AZ: Určite sa chcem naďalej zúčastňovať tréningov.
SZ: Plány sú jasné. Naďalej spolu trénovať, zúčastňovať sa pretekov a posúvať svoje výkony dopredu, ďalej rozvíjať naše rady a komunitu.
MM: Expendovať, zlepšovať seba a aj ostatných v čo najvačšej sfére. Plány sú, uvidíme čo víde SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Čo považuješ za najväčší úspech tejto skupiny?
AZ: Prvé miesta na pretekoch v Nitre a Donovaloch. Takisto za úspech považujem vlastný priestor skupiny a množstvo tréningov a podujatí, ktorých sa chlapci zúčastňujú.
SZ: Najväčší úspech našej skupiny je asi to, že sme si založili vlastnú telocvičňu (TGNR – Bratislavská 13, Nitra)
MM: Skupinu samotnú SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu Jej vznik, napredovanie, to že vlastne ešte stále existuje a zvačšuje sa počet ľudí SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu Ten feedback od ľudí je ten najvačší úspech a zadosťučinenie, keďže to robíme celé zadarmo SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Aká ste partia? Koľko vás vlastne presne je?
AZ: Ako partia fungujeme skvele. Stretávame sa nielen počas tréningov, ale aj vo voľnom čase. Je nás zhruba 20-25, vždy sa na tréningu obmieňame.
SZ: Partia sme skvelá, radi sa pri tréningu podpichujeme a súťažíme medzi sebou, ale tiež si pomáhame. Koľko nás presne je neviem…odhadujem to tak na takých 50 – 70 ľudí čo s nami trénujú a striedajú sa na tréningoch.
MM: To by ti najlepšie vedeli napísať ľudia od nás, ale ja si myslím že super SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu Mne tí ľudia vyhovujú a dokážeme si ísť spolu sadnúť aj mimo tréningu, a to je to hlavné si myslím.

SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Ako vyzerajú vaše tréningy? Je to makačka, alebo to zvládne hocikto?
AZ: Naše tréningy sú riadna makačka. Nechcem nikoho podceňovať, ale určíte by ich nezvládol človek, ktorý sa predtým nevenoval žiadnemu športu. Ja osobne vždy keď prídem po dlhšom čase mám problém udržať tempo s ostatnými. Preto je najlepšie chodiť pravidelne. SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu
SZ: Naše tréningy sú zamerané hlavne na silové cvičenia s vlastnou váhou, beh a príprava na konkrétne prekážky (napr. oštep, šplh na lane, nosenie sandbag-ov). Tréning je vytvorený tak, aby ho zvládol každý, ale či to bude makačka si určuje každý človek sám (niekto chce byť prvý, niekto si chce siahnuť na limity a zapracovať na sebe, iný iba zacvičiť) SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu .
MM: Ja som zástanca toho, že vačšina tréningov sa dá adekvátne odcvičiť aj vrcholovým atlétom a aj nováčikom. Stačí len zvoliť prijateľné tempo, váhy či variácie cvikov, a človek to určite zvládne.

A na záver, ak sa chce niekto pripojiť do vašej skupiny, ako sa to dá? Čo by si odkázal tým, čo váhajú?
AZ: Jednoducho príde na náš tréning a maká s nami. Tým, čo váhajú by som odkázala, že to majú určite vyskúšať. Pokiaľ by ich tréning neoslovil (o čom pochybujem SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu ), spoznajú aspoň kopec skvelých ľudí na jednom mieste. SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu
SZ: Každý kto má záujem sa pridať je vítaný, stačí prísť a pripojiť sa k tréningu. Trénujeme každý pondelok a stredu o 18:15 a v sobotu o 10:00 v našej telocvični TGNR na Bratislavskej 13 v Nitre. Čo by som odkázal tým čo váhajú? Asi len: „Na čo čakáte? Kým bude lepšie počasie? Keď budete mať viac času? Keď sa dáte trochu do poriadku? Alebo sa hanbíte či bojíte? Pustite to z hlavy, toto sú tie limity, ktoré Vás obmedzujú. Pohyb je zábava. SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu
MM: Jednoducho stačí prísť na jeden z 3 tréningov v týźdni. Pondelok a streda o 18:15 a sobota ráno o 10:00. Miesto konania je poväčšine náš gym, prípadná zmena bude určite ohlásená na facebookovej stránke.
Váhajúcim by som odkázal, že život je krátky a za ten čas čo oni váhajú sa niekto zlepšuje.

Ďakujem vám všetkým za super rozhovor. Celej skupine prajem veľa úspechov, ako na pretekoch tak aj počas bežných tréningov! SRTG Nitra a tajomstvo ich úspechu

Foto: Spartan Race Training Group Nitra

Barbora Kačková

Spartan Race Slovakia

Spartan Race Slovakia - Fitness Blogger - Spartan Race