Väčšina amatérskych športovcov venuje všetku pozornosť cvičeniu, no len málo dávajú pozor, čím živia svoje telá. Výživa po posilňovaní je ale tá najdôležitejšia z celého dňa! Po náročnom tréningu je ľudské telo ochudobnené o svoje zásoby glykogénu a naše svaly ho potrebujú doplniť. No než sa výživové doplnky dostanú do krvného obehu, tak naše telo začne doslova vyciciavať vlastné svaly, len aby fungovalo tak ako má. Toto nie je práve efekt, ktorý by sme chceli cvičením docieliť. Čiže čím skôr dostaneme živiny do tela, tým lepšie!

Dáme vám tip, čo by ste po kvalitnom cvičení mali vypiť. Ľudia často hovoria : „Mám rád môj proteínový drink, už som si naňho zvykol, takže pri ňom aj zotrvám,“ no väčšina si neuvedomuje dôležitosť toho, ako rýchlo sa výživa dostane do tela. Náročné cvičenie je polovica cesty k úspechu, tou druhou je rýchlosť akou dokážete dostať potrebné látky do vašich svalov a celého tela.

Čo odporúčame: 

- Uhľohydráty (40-60 gramov): Sacharidy s vysokým glykemickým indexom je presne to čo potrebujete. Odporúčame nejaké prírodné, ako napríklad med. Veľmi populárny je i maltodextrín a dextróza, no často sú vyrábané z geneticky modifikovanej kukurice a sú takmer bez potrebných výživových látok.

- Proteíny (20 gramov): Hydrolyzované práškové proteíny sú najlepšie – aminokyseliny sú v krvnom obehu za 20 až 30 minút. Dobré sú tiež proteínové izolanty srvátky, trávia približne polhodinu. Proteínové koncentranty trávia dlhšie ako hodinu a dostanete z nich menej bielkoviny a aj trochu tuku. Koncentranty tiež obsahujú laktózu, na ktorú bývajú ľudia alergický. Kazeín nechcete do svojho tela po cvičení dostať vôbec (trvá viac ako 3 hodiny kým sa dostane do krvného obehu), preto sa vyhýbajte mlieku a konzumujte radšej len srvátku.

- Kreatín (1 čajová lyžička): Existuje množstvo rôznych foriem, takže je len na vás, aký si zvolíte. Dobrý je napríklad Creapure z Nemecka.

- Voda (0,5 – 0,7 litra): Nie je voda ako voda. Vodu z vodovodu by sme neodporúčali, no fľaškové vody sú zbytočne drahé a často o nič lepšie ako voda z vodovodu. Za pozornosť stoja určite rôzne čističe vody, ktoré dnes ľahko zoženiete. Ich cena sa síce môže zdať vysoká, no z dlhodobého hľadiska dostanete veľa dobrej vody za dobrú cenu.

spartanrace

spartanrace - Fitness Blogger - Spartan Race